Jarruputken korjaus jatkamalla ym. säännöksiä

Koeajot, tyyppiviat, kulutukset, rengasasiat jne...
Vastaa Viestiin
aaltojarvi
pingviinitrokari
Viestit: 2698
Liittynyt: 20.10.2010 19:12
Paikkakunta: Pori

Jarruputken korjaus jatkamalla ym. säännöksiä

Viesti Kirjoittaja aaltojarvi »

Omalla kohdalla jääny viime vuosina autoremontiit niin vähälle ettei ole myöskään tullu seurattua muutoksia laeissa ja asetuksissa. Nyt kun kummipoika on kohta ajokortti-ikäinen ja tarvii aina joskus konsulttiapua, täytynee pienesti aktivoitua :idea: .

Onko edelleen niin että muutamia MB malleja lukuunottamatta jarruputkea ei saa korjata jatkamalla vaan ainoastaan vaihtamalla koko putki tehtaan liitoksista?

Sinällään en siis kerää nyt kokemuksia siitä että kelpaako jollain konttorilla tai jollekin inssille jotkut viritykset vai ei. Kiinnostaa siis mitä laki sanoo.
VW Touran 1.4 DSG -11
VW Golf 1.4 -98
Fordson Major Power -52
Zetor 3011 -65
aaltojarvi
pingviinitrokari
Viestit: 2698
Liittynyt: 20.10.2010 19:12
Paikkakunta: Pori

Re: Jarruputken korjaus jatkamalla ym. säännöksiä

Viesti Kirjoittaja aaltojarvi »

Trafilta ei oikein hakemallakaan löydy muuta tietoa kuin tuo mersun ohje. Joku sanoo että on ok jatkaa oikeilla liittimillä ja osaamisella. Toinen taas sanoo että muu kuin alkuperäisien liitosten kohdalta korjaaminen on kiellettyä. Yhtään katsastajaa en ole asian tiimoilta konsultoinut.

Toki, vielä kymmenen vuotta sitten minäkin olin niin kaveria monenkin katsurin kanssa että useinkin käytettiin maalaisjärkeä, muttei kyllä koskaan jarruputkien kohdalla.. :roll:
VW Touran 1.4 DSG -11
VW Golf 1.4 -98
Fordson Major Power -52
Zetor 3011 -65
racer123
Viestit: 40
Liittynyt: 15.2.2012 15:41

Re: Jarruputken korjaus jatkamalla ym. säännöksiä

Viesti Kirjoittaja racer123 »

https://www.finlex.fi/fi/viranomaiset/m ... 2022/48302
Ajoneuvojen määräaikaiskatsastuksen arvosteluperusteet, kohta 1.1.10 Jarrujärjestelmä:
Letkussa tai putkessa ylimääräinen jatkos - Hylätty / Ajokielto

Luonnollisesti autovalmistajan ohjeella voi kävellä tämän ylitse
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleinen tekniikkakeskustelu”