Samoihin aikoihin mulla oli myös valkea -85/86 Honda Accord 2,0EXA sähkövarustein. Ajettu reilusti yli 350tkm, eikä ollu sitte missään pienintäkään, aavistuksen omaistakaan ruosteen alkua.


Ensinnäkään mä en oo kehunu mitään automerkkiä sen erikoisemmin kun kaikis niis vikaa on ja kaikki on paskoja eli hajoamatonta autoa ei ookkaaLerssinen kirjoitti:Mersut on kaikki ihan paskoja, olen kerran omistanu yhden 123:sen..JKokko kirjoitti:joo kyllähän ne tojotat kestää, MUTTA on ne niin helvetin rumia, muovisia, ihmeellisiä ajaa ettei niillä huvita liikkua yhden 1.6SE korollan omistaneena.
Ajotuntumaa ei juuri ollu, vaihdeloota meni kaks kertaa sököksi niin ja pellit siitä hävis 2vuodes kuskin puolen ovista listojen alapuolelle uutta pelliä ja kynnykset + takaiskarit ruostu irti korista
On tullu ajettua kaikenmoisilla uusillakin autoilla enkä ole verrannut sitä korollaa mihinkään autoon vaan kerroin millainen se oli kun sen 2 vuotta omistin.jkvi kirjoitti:Tuon mallista Corollaa on myyty vuosina 1987-1990. Kannattaisi ehken käydä kokeilemassa uudempaa mallia, jotta kokemukset olisivat ajantasaisempia.1.6SE korollan omistaneena.
Minusta kyllä lyttäsi kaikki toijjotat ja olet omistanut peräti yhden, et sitten huomannut pientä ironiaa tekstissäni ?JKokko kirjoitti:
Ensinnäkään...selitystä....
Kimmo Koo kirjoittaa 99% asiaa. Harmi, tätä yhtä prosenttia. Eihän siinä Toyotassa tähteä keulalla loista, mutta hinta laatusuhde on sellainen ollut tähän asti, että pienellä vaivalla autoilevat mielellään ottavat alleen tälläisen.Mulle Toyotan huonoin ominaisuus on suuri osa niiden käyttäjistä. Ja se on pahentanut merkin sellaiseen kuntoon että kierrän ko.merkin niin kaukaa kuin mahdollista.
Hyvä Toyota on taakse jäänyt Toyota
Samaan kastiin langetetaan myös Nissan. Ja muutama muunkin merkin "kansan yleismallit, hinnat alkaen mallit"
On toki ne poikkeukset...jkvi kirjoitti:Kimmo Koo kirjoittaa 99% asiaa. Harmi, tätä yhtä prosenttia. Eihän siinä Toyotassa tähteä keulalla loista, mutta hinta laatusuhde on sellainen ollut tähän asti, että pienellä vaivalla autoilevat mielellään ottavat alleen tälläisen.Mulle Toyotan huonoin ominaisuus on suuri osa niiden käyttäjistä. Ja se on pahentanut merkin sellaiseen kuntoon että kierrän ko.merkin niin kaukaa kuin mahdollista.
Hyvä Toyota on taakse jäänyt Toyota
Samaan kastiin langetetaan myös Nissan. Ja muutama muunkin merkin "kansan yleismallit, hinnat alkaen mallit"
Veikkaan, että ammatikseen rattia pyörittävä ja omaa kalustoaan alla pitävä arvostaa myös teknistä luotettavuutta?
Jos rumasti kirjoittaa, niin Kimmon autovalinnat kevyemmällä puolella naurattaa. Mutta joka haluaa vähällä rahalla ruosteen kanssa temuta ja hukata vähänsä tienestit tähtiin, niin ei se minulta ole pois.
Moni raskaan sarjan oikeasti töitä tekevä menee töihin Toyotilla ja Nissaneilla ja ajavat taatusti Scanioilla ja Volvoilla sellaisissa olosuhteissa, että yksi asvalttiprinssi on yhtä kevyttä tavaraa kuin hänen ajatuksensa tikkukuskeista.
Toyotaan tai Nissaniin en erityisesti ota kantaa, mutta miten se, että kun se ammatikuski Scanian tai Volvon ratista hyppää Toyotan rattiin, niin miksi ihmeessä se autoilu muuttuu aivan päättömäksi poukkoiluksi ja alinopeutta ajamiseksi. Jos kiltisti yrittää perässä ajaa ja pitää vähän väliä, niin siitäkään ei tule mitään kun vauhti soutaa koko ajan +- 10 km/h ylös alas?jkvi kirjoitti:Moni raskaan sarjan oikeasti töitä tekevä menee töihin Toyotilla ja Nissaneilla ja ajavat taatusti Scanioilla ja Volvoilla sellaisissa olosuhteissa, että yksi asvalttiprinssi on yhtä kevyttä tavaraa kuin hänen ajatuksensa tikkukuskeista.
Tai sitten jonkin muun merkkisen auton omistajat tekee ihan sen saman? Vai tekeekö sitä kaikkien merkkien omistajat kun kohdalle sattuu sopiva ihminen ja hänen kulkineensa?tarkoitukseni oli tuoda ilmi se että suuri osa Toyotien käyttäjistä pilaa edellä mainitsemasi hinta-laatusuhteen toimillaan.
Päinvastoin, ei tästä ole kysymys.Pitäiskö mun hävetä Mersuilijana Mesellä millä ollaan foorumille tultu
Meinaakko, että jokaisen Toyotan ratin takana istuu se vuoroaan vaihtava ammattikuski- se renki?Toyotaan tai Nissaniin en erityisesti ota kantaa, mutta miten se, että kun se ammatikuski Scanian tai Volvon ratista hyppää Toyotan rattiin, niin miksi ihmeessä se autoilu muuttuu aivan päättömäksi poukkoiluksi ja alinopeutta ajamiseksi. Jos kiltisti yrittää perässä ajaa ja pitää vähän väliä, niin siitäkään ei tule mitään kun vauhti soutaa koko ajan +- 10 km/h ylös alas?
Mistäpä minä tiedän. Nelostien varressa olevan peräkylän kolmioristeyksestä työnnetään röyhkeästi eteen pääosin Toyotalla, mutta myös pidemmälläkin yhdistelmällä, että samaa rotua siellä täytyy ratin takana olla, sillä erotuksella, että Toyotakuskin sompailut kestävät korkeintaan 500 metriä ja matka erkaantuu seuraavassa Esson risteyksessä ja pidempi yhdistelmä jatkaa verkkaista kiihdyttelyään edemmäs mutta pitäähän se maitokin meijerille viedä ja sonnit teurastamolle.jkvi kirjoitti:Meinaakko, että jokaisen Toyotan ratin takana istuu se vuoroaan vaihtava ammattikuski- se renki?Toyotaan tai Nissaniin en erityisesti ota kantaa, mutta miten se, että kun se ammatikuski Scanian tai Volvon ratista hyppää Toyotan rattiin, niin miksi ihmeessä se autoilu muuttuu aivan päättömäksi poukkoiluksi ja alinopeutta ajamiseksi. Jos kiltisti yrittää perässä ajaa ja pitää vähän väliä, niin siitäkään ei tule mitään kun vauhti soutaa koko ajan +- 10 km/h ylös alas?
Kerroppa tuo niille rengeille, jotka ajelee siellä nelosella;)Mistäpä minä tiedän. Nelostien varressa olevan peräkylän kolmioristeyksestä työnnetään röyhkeästi eteen pääosin Toyotalla, mutta myös pidemmälläkin yhdistelmällä, että samaa rotua siellä täytyy ratin takana olla, sillä erotuksella, että Toyotakuskin sompailut kestävät korkeintaan 500 metriä ja matka erkaantuu seuraavassa Esson risteyksessä ja pidempi yhdistelmä jatkaa verkkaista kiihdyttelyään edemmäs mutta pitäähän se maitokin meijerille viedä ja sonnit teurastamolle.
Miten vuosi alkoi? Mälvätessä Toyotistin kanssa vaikka oli vapaa päiväjkvi kirjoitti:Voihan se joku toinenkin kärjistää...tahdoit tuoda ilmi jotain muutakin mihin en syylistyny. Mistä se johtuu? En kato itseäni "asfalttiprinsiksi" sen enempää kuin muutkaan jotka käy tieverkon ulkopuolella purkamassa/lastaamassa.
Sekä kolaritilastot että vakuutusmaksut osoittavat periaatteessa saman genren autojen kolarialttiudessa suuria eroja.Höömy kirjoitti:Se, että ajotyyli olisi jotenkin kiinni autosta tai että tietynlaiset tyypit valitsisivat tietyn merkkise auton, on täysin vailla mitään näyttöä. Maailmassa on aika paljon ihmisiä, joien mielestä mersukuskit on aivoverenvuoden läpikäyneitä vanhiksia ja ajotapa sen mukainen.