Vitoa liikenteeseen

villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Tänään koitettu lukea vikakoodeja ilmeisesti starilla ja jollain mersun omalla kannettavalla pikkutesterillä...eipä suostunut juttelemaan mitään. Liitin on kuulemma pikkaisen rikki ja pitää ensi viikolla viedä takaisin pajalle niin päästelevät penkit tieltä ja koittavat päästä testerillä kiinni akkutilan kautta. Ei ole aina helppoa :P

Liekkö sattumaa, mutta eilen ja tänään kun testeriä roplattiin niin auto työntää hetken aikaa ajossa kuumaa ilmaa sisälle vaikka säätönamiskoihin ei ole koskettu. Sitten kun kääntää lämmöt täysille ja taas pois niin alkaa ilma viiletä. Näinkö tuo ilmaisee harmistuksen kun koitellaan kaivella sydänsuruja...

Eilen koitin niitä eilisiä koodeja googlailla ja joku ihan kuin joku olisi viitannut abseihin, vettä kun oli satanut niin tein pieniä jarrustestejä ja absit tuntui raksuttavan...jarruvikavalo vaan alkoi pikkuisen loistella kun hetken rumppas...se muuten paloi kanssa jonkin aikaa kun ajeli konttorille, tein silloin muutaman topakan jarrutuksen kun tuntui että toinen eturengas laahasi. Se auttoi silloin. Hermustuuko se lämpenemisestä vai misteehän? Näytti että valo taas häipyi kun hetken ajeli maltilla.
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

...jaa no olisin kyllä voinut kertoa, että siitä lootasta et saa vikakoodeja irti, ihan varma en ole saatko kunnollisella starilla vai pitääkö mennä peogeot korjaamolle, jossa on lootalle ihan oma lukulaitteensa. Se liitin on siinä kuskin penkin kohdalla, voin kyllä kertoa mistä pinistä se koodi tulee kun ne eivät kuitenkaan tiedä. Laatikon vikakoodi ja auton kaikki muut vikakoodit elävät aivan omassa maailmassaan, lähinnä koska tässä on saab/peogeot/citroen tyyppinen vaihteisto, ei mersun ja vaihteiston boxilta ei ole mitään digitaalista yhteyttä varsinaiseen tietokoneeseen. Lisäksi se ei ole tälläistä tavallista vikakoodistandardia tyyppiä vaan ihan oma sekoi(l)tuksensa. Mahtoikohan tuo olla vielä niin alkeellinen, että se antaa koodia ja vain yhtä koodia kerrallaan ulos vain kun se koodi on punaisella taulussa (eli varsinainen vikakoodimuisti puuttuu tästä, vikakoodin luku on 1 suuntainen)

...ja täysille säädetty pumppu :lol: kaikkea ne naurattaa....

Turhaan sinä sitä sinne pajalle viet, katsot itse onko se letku paikallaan, mutta kiihtyvyydestä päätellen se kyllä on ja miksei se muka olisi . :roll:

Katsot vain että ahtopaine ei ylitä vakiota, kun ne eivät kuitenkaan ole osanneet ottaa sitä "ylipaineelta" (=1 Bar tai enemmän) suojaavaa kytkentää edes pois käytöstä.

Pistäppäs painemittari siihen kiinni, se suojaa moottoria jos siellä on mahdollista, ettei kaikki letkut ole kiinni.

Jos joku mittaristoo valo alkaa "hiljaa loistella" se tarkoittaa, että maadoitukset tai muut liitokset pätkivät. ABS:n mennessä vikatilaan se valo palaa ja se pysyy siinä siihen saakka kunnes auto "bootataan". Eihän kyseessä ollut joku seisontajarrun tai jarrupalankulumisvalo, ne nyt voivatkin hehkua ?
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Siellähän se liitin oli juu... eli ei sitten toinna viedä autoa purettavaksi niin että jos sieltä ne koodit saisi luettua...Olishan se ollutkin liian hienoa että vikalista olisi putkahtanut koneesta ja se kädessä olisi käväisty laittamassa jokin liitin paikalleen ja klemmari kiinni ja ampaistu matkaan.

Alustapitäen on ollut puhetta pumpun tekijän kanssa siitä että syöttöjä lisätään. Se vielä kertoi tehneensä aikoinaan ambulansseihin samaa homaa (varmaan ennen kuin huomattiin mikä näissä yhtälöissä on se suurin potilas) Oli puhetta siitä isommasta turbosta, mutta sanottiin että tässä pumpun säädöllä päästään vakioturbon kanssa vielä kohtuu turvalliseen lopputulokseen. Ja vielä pumppua hakiessa ja maksaessa sanottiin että tosiaan niitä hupaisia juttuja ja väännön lisäyksiä. Pakkohan se on uskoa kun kerran sanotaan, mutta eiköhän tämä asia tässä paljastu. Vähän aikaa haluan kuitenkin uskoa tämän pajan työmoraaliin...pumppu kun kustansi vajaan 1300e. Siellä oli kulunut se jokin painehässäkkä jonka päivän hinta oli sen 700e. Joku edellinen päivä se olisi ollut puolet siitä, mutta minkäs näille mahtaa. Pumpun tekijä kyllä sanoi heti ongelmista kuultuaan että aja tänne niin katsotaan mistä kiikastaa, eli senkään puitteissa en jaksa uskoa "valohoitoon"

Haluisin aatella, että siellä on nyt jokin muu rajoittava tekijä...tämän tekniikka taitaa olla kuitenkin niin suoraviivaista ettei siellä kait ole ihmeemmin sellaisia sähköisiä palikoita, jotka tähän näin vaikuttaisi. Tässä kohtaa en halua alkaa vielä itse mitään suurempia roplaamaan. Haluisin saada syyt selville ja sitten tekijöiden kanssa katsottaisiin hommat kuntoon...tavallaan turha lähteä pumppupajalle näyttämään autoa joka ei oikein kulje ja sanoa samalla että minä tässä säätelin kokeeksi noita ruuveja pikkasen sitä sinne ja toista tänne.

Se laatikon sähkövika härnää...sitä voisin tehdä että roplaan ja puhdistelen liittimiä ja heiluttelen letkuja. Voihan se olla, että joku siellä on kehnosti. Paineita olisi varmasti hyvä mittailla kanssa. Taidan tästä lähteä konepellin alle toijottelemaan ja miettimään että mitteeköhän ja voiphan se olla tai voiphan se olla olemati.
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Sen verran testailin taas, ettei se vikatila johdu siitä kick-down kytkimestä...eli nyppäsin sen johdon irti ja samalla tavoin liian reippaalla paikaltalähdöllä laatikko napsahtaa vikatilaan. Joku siellä ei nyt halua että kiihdytellään.
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Mitä öljyä laatikossa on ? Ei ole meinaan paljon muuta vaihtoehtoa kuin se, että laatikon kitkalevyt alkavat luistaa ja laatikon tietokone viheltää pelin poikki, jotta ne eivät pala. Ymmärsin tekstistä, että vikatila tulee aina silloin kun kiihdytetään kovemmin, eli mikään johdon pätkiminen ei sitä silloin selitä. Siellä on 3 eri kierroslukutietoa laatikon tietokoneella, ja jos moottori pyörii nopeammin kuin laatikon sisääntulo, eli turbiinin lukitus ei toimi, siitä aiheutuu vikatila. Ilmeisesti myös jos laatikon lähtöakseli pyörii hitaammmin kuin tuloakseli suhteutettuna välitykseen niin uskoisin senkin aiheuttavan vikatilan, koska se kertoo kitkapakkojen luistosta ja niistä takuuvarmasti tulee punavalo, sen olen itse kokeillut.

Kyllähän ne pakat alkavat luistaa jos pumpusta on ruuvattu yli 330 Nm vääntömomentti, mutta se pitäisi kyllä huomata persdynölläkin, eli kiihtyvyys pitää silloin olla selvästi alkuperäistä rivakampaa, semmosta oikein että ohos kuuluu suusta.

Voit kokeilla semmosta, että nyppäät sen pumpun päälle menevän paineletkun irti ja reipas kaasupohjassa kiihdytys. Jos nyt ei tule vikatilaa niin se kertoo että vääntöä oli alunperiin liikaa ja jos tulee silti niin liittyy luultavasti polkimen asentoanturiin.

Kolmas mikä aiheuttaa vikatilan on öljyn lämpötila, mutta ei se niin nopeasti voi nousta. Loput vikatilat voivat tulla oikeastaan ainostaan niistä solenoidien sähköisistä vioista, mutta silloin ei myöskään vaihteet vaihdu ja ne ilmaantuisvat juuri silloin kun vaihdetta eli solenoidia käytetään.

Ruuvaa myös se polkimen asentoanturi siten, että se alkaa liikkue ihan heti kun pumpunkin vipu. Oikeastaan yksi hyvä kokeilu olisi ruuvata se anturi (potikka) ensin nollaasentoon. Moottori käyntiin,jolloin tietokone kalibroi polkimen nolla asennon. Sitten potikan vaijerista säätöä kireämmälle, jolloin potikka liikkuu hitusen. Sitten koeajolle tuleeko vikatila edelleen, jos ei tule niin vika on tuossa. (potikka pitää saada liikkumaan rivakammin suhteessa pumpun kaasuvipuun). Tietokone näkee asian näin:
- oho moottori alkaa nostaa kierroksia
- kaasupoljin on kuitenkin asennossa 2-3%, no enpäs vielä ohjaa turbiinia mitenkään
- hemmetti kierrokset vainnousevat ja mun turbiini luistaa
- ääh laitetaan vikatila, koska polkimen pitäisi antaa jo yli 10% lukemia mutta silti kierrokset vain nouevat...
Se vivun välityssuhde on (edelleen) siellä pumpun ja lohkon välissä ja sitä pääsee säätämään hankalasti.


Ainoa mikä voi rajoittaa pumpun syöttöä on se päälle tuleva paineletku, se joka tulee sieltä tulipellissä olevasta mokkulasta. Oikeastaan olisi paras jos poistat sen mokkulan käytöstä ja vedät suoran letkun imusarjasta pumpulle. Samalla laitat sen ahtopainemittarin niin selviää meneekö se ylipaineelle, joka voisi teoriassa selittää myös laatikonvikatilan, tosin en ole ollenkaan varma valvooko laatikon tietokone ahtopaineen ylärajaa. Itse olen ajellut MAP anturi (ahtopaine anturi) irrotettuna vuosikaudet.

Siellä siis MAP anturilla mitataan ahtopainetta ja tuo tieto menee laatikontietokoneelle ja lisäksi sillä ylipainetta valvovalle värkille, joka katkaisee ahtopainetiedon pumpulta -> ylipaineen ylittyessä syötöt rajoitetaan.
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Öljyistä minulla ei ole mitään tietoa...auto on ollut nipussa jo viikon, mutta en ole saanut loppulaskelmaa kustannuksista ja käytetyistä osista.

Nyppäsin sen tulipellistä tulevan letkun irti ja enää en saanut laatikkoa vikatilaan. Suorityskyvyssä en kyllä huomannut suurta eroa. Nyt en enää tiedä mihin imusarjassa se letku pitäisi kytkeä kokeeksi :oops: Letkuja tulee ja menee joka puolelta että pitäisi vähän opiskella tätä sielunelämää.

Sellainen huomio muuten tässä kohtaa, että korjaaja sanoi vanhassa koneessa olleen öljynpinnantasoanturin ja tässä uudessa (vanhemmassa) koneessa sitä ei ollut niin jätti liittimen irti. Oliskohan ollut moinen anturi ja passaakohan se kellua.
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Olisikohan Siekkinen ajaessaan huomannut että laatikossa on vääränlaiset öljyt. Tuntui olevan sitä mieltä että toimii hienosti. Sen se kyllä sanoi että voisikohan vikatila tulla siitä että laatikko odottaa vääntöä tulevan reilummin kuin sitä on tyrkyllä ja siitä asiasta ihmeissään heittää vikatilan päälle...olisi auto olisi tehottomampi kuin vakion pitäisi.
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Oli se imusarjan letkulähtö liian lähellä :oops:

Kytkin suoraan mutta ei merkittävää vaikutusta, pitää koittaa etsiä jokin mittari, että näkee paineet.
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

vai luistaisiko se laatikko kuienkin...ota tästä nyt sitten selvää...tein kakkosella reippaan kiihdytyksen ja silläkin napsahti vikatila. Jos se noin herkästä luistaa niin öljyt on varmaan vääränlaiset. Tässä taitaa kohta laatikko paukahtaa, jos näin on...
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Jos siellä nyt tämä laatukorjaamo ei ole tiennyt mitä öljyä sinne kuuluu niin voit laittaa ison laskun menemään välillä sinne suuntaan. Opetelkoot sitten vaikka käyttämään googlea :lol:

Motonetin luettelon mukaan siihen sopisi muuten tämä, mutta varmasti jos purkin kyljessä on Dexron-IIIG/H niin se kelpaa:
http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/590022/20


Öljyt pitää sitten siinä tapauksessa vaihtaa huuhtelemalla (moottorin käydessä) ja sehän se vasta kallista on., ellei tee itse.

Vikatila ei tule siitä, että vääntöä on liian vähän, olen ajellut 50hp teholla katsastukseen ja se on siten testattu. Ei tämä mikään cdi moottori ole, se laatikon tietokone on todella yksinkertainen eikä osaa mitään ylimääräistä.


Sitten tuolla letkulla, imusarjasta pumppuun, sillä pitää olla ihan selkeä vaikutus. Ellei ole niin jotain on pielessä, ahtopaine puuttuu tai sitten pumpun morkooli on rikki. Kun se letku otetaan pois tehot tippuvat jonnekin 70-80 hp välille, ja silloin se on todella mopo.
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Testasin muutaman moottoritie vedon, letkut kiinni saa kelattua sellaisen 150km/h mittarinopeutta ehken 155 alamäkeen ja letku irti 130km/h. Vähän siinä on eroa, mutta ei varmaankaan sitä 70hp/150hp, mutta että onko 70/100hp.

Ehken minun pitää käyttää autoa siellä pumppupajalla niin mittaavat paineet ja morkoolit. Luulisi jälkimmäisen olevan kunnossa kun juuri huollettu pumppu. Tää on vähän tällaista kun ei ole oikein vertailupohjaa ja perustuntumaa miten tällaisen pitäisi mennä. Tehotonhan tämä oli viimeksikin, että voikohan vikaa olla niissä palikoissa mitä ei vaihtunut moottorin mukana.
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Tuo 150 km/h on se vakio 98 hp, jos se tuli mittariin siis semmosen 2-3 km matkalla, jos se tuli helposti eli vaikkapa mailin matkan loppunopeutena ja mittari vielä jatkaisi nousua niin sitten siellä on teho noussut. Jokatapauksessa sulla huippunopeuden leikkaa se kierroslukuruuvi, eli vaikka vääntö olisi kasvanut se ei auta huippuihin kun ne kierrokset on jätetty vähän turhan alas. Saisi kiertää paikallaan semmosen 5000 rpm. Sen on just hyvä automaatille, liikkeellä olessa se ei ylitä tuota 4800 rpm mutta polkaisutestissä ylittää ja menee vikatilaan, mutta se ei haittaa ketään. Katsastusmiestä se vähän sydämmestä jyskyttää mutta antaa jyskyttää vaan ...:lol:

Niin ja jos joku viisastelee että 150 km/h riittää niin ei kyse ole siitä vaan siitä kun mennään rekan rinnalle ja koitetaan päästä ohi, silloin kolmosella sen auton pitää vetää sinne 4400 rpm saakka kunnolla. Vakiona noi on hengenvaarallisia.



Kun kerran eroa löytyi 25km/h on morkooli oikein hyvässä kunnossa. Nyt musta tuntuu, että ainoa mitä tarttis olisi se pieni ruuvaus siihen kierroslukuruuviin, pirullista että ne jättivät sennoin alas. Kerroppas terveisiä että forumilla vastaava kiertää 6000 rpm :twisted:

..niin ja se luukun aukaisu ja rpm-ruuvin esiinsaamien ei ole yks kaks juttu, se tässä harmittaa...

Ahtopainetta sun kannattaa itse tutkiskella niin varmistuu, ettei ole mikään letku rikki / irti kuten mulla joskus oli.
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Mitähän tuohon kiihtyvyyteen nyt sanois...Kuopio-Siilinjärvi välille sopii ehken tietöiden väliin sellainen 10km 120km/h:n motaria ja siinä sen saa pieksettyä. No voihan se matka vauhtiin olla sen 2-3 kilometriä, mutta ei siellä kyllä silloin enää vetoja ole reservissä.

Varmaan auto on nyt kulkunsa puolesta vakiokunnossa. Pitää selvitellä että ahistaako siellä nyt joku vai tarkoittiko se pumppupajan "väännön lisäys" tätä vääntöä näissä jälkipeleissä. Siitä olisin kyllä yhtä mieltä että se tulee lisääntymään aika roimasti ja voi siellä persdynössäkin tuntua :evil:

No joo, kait sitä on ihan yhtä huono kiihtymään kuin tuo auto, mutta tokihan ne asiat täytyy tehdä mitä on sovittu. Paljon mielummin kirjoittelisi positiivisiä kommentteja ja kehuja...

Kyllähän sitä käytännön suorituskykyä kaipaisi vähän lisää sehän toisi sitä sujuvuutta liikenteeseen ja en ainakaan omalta osaltani olisi tien tukkona. Jos nyt sais palikat pysymään suurinpiirtein siellä kestävyysarvioden rajoissa niin vois harkita auton lainaamista, kun monesta suunnasta on tullut kyselyjä lauluautotarpeesta. Tai kait ne voi kaikki letkut käydä nyppimässä lukittuun kaappiin siksi aikaa.

Kävin hakemassa irrallaan olleen syöttöpumpun ja sen kanssa vois niitä ruuvailuja harjoitella...tai katsoa mitä mikäkin aukaisu vaatii. Sitä ennen haluan kyllä pumppupajan mielipiteen niistä säädöistä mitä ovat tehneet, olisiko jotakin pitänyt tehdä ja mitä nyt tehdään.

Mitähän näille ylijäämäromppeille tekisi...minulla olisi vielä se mutturaketjukone kaikkine kilkkeineen ja jos joutilasta aikaa olisi niin mielenkiintoista olisi sitä purkaa ja katsoa vaurioien laajuus.
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Niin siitähän piti vielä sanomani, että Siekkinen kielsi jyrkästi automaatin paikallaan huudattamisen. Sanoi että ne kitkapinnat pyörivät silloin vinhasti ja välissä ei ole öljykalvoa kuin millin verran ja jos ne siitä keksii palaa kiinni niin silloin läksi auto. No nämä varoittelutja sisälsi jotakin faktaa pyörimisnopeuksista ja sen sellaisista, mutta pointti tuli selväksi.

Saattashan se se Veskolankin Viton katsurisetä hetken miettiä sitä polkaisua, jos kävisi niin että auto pomppaisi halliin sillä hetkellä kun siellä moottorissa on ne 6000rpm ja reippaammin sitä vääntöä...Kuulemma niitä on joku volvo joskus ampaissut matkaan katsastuksessa.

Jä tästähän taas tuli mieleen se että saan huudatettua konetta 1-3 vaihdevalinnoilla sinne kierrosalueen tappiin ilman että laatikko vaihtaisi isompaa. Mitenkä minusta tuntuu että aikoinaan laatikko vaihtoi kyllä isompaa vaikka se valitsin olisi ollut missä... muistankohan väärin, mutta nyt tuolla voi kokeilla niitä kiertohuippuja ja ehken soveltaen voisi käyttää reippaampaan ohituskiihtyvyyteen. Liekkö tuo sitten parempi tapa kuin se paikaltaan huudattaminen.
Avatar
dealer
Itämaan tietäjä
Viestit: 29456
Liittynyt: 19.9.2005 19:59

Viesti Kirjoittaja dealer »

Veskola kirjoitti:Mahtoikohan tuo olla vielä niin alkeellinen, että se antaa koodia ja vain yhtä koodia kerrallaan ulos vain kun se koodi on punaisella taulussa (eli varsinainen vikakoodimuisti puuttuu tästä, vikakoodin luku on 1 suuntainen)
Vikavalo pitää muistaakseni palaa että saa vikakoodit luettua.
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Semmonen kuva mullakin on, että se vain ulostaa sitä koodia sarjaportista vaikka ei kysyttäisi.

Tälleen ei saisi muka tehdä :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3xMsVob-Sno[/youtube]

Pumpun ruuvaukseen on ihan ohjeet tuolla:

http://www.mersuforum.net/forum/viewtop ... 35&t=38436

Se öljynsuodattimen jalka pitää irrottaa ja mielellään jäähdytinkin samalla niin pääsee vähän helpommalla.
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Pitänee polkaista laatikko vikatilan ja kokeilla sitten lukua, saakohan niistä koodeista selkyyttä.

Noihin pumpunsäätöohjeisiin olen törmännyt ja varmasti lukenut koko ketjun läpi. Kattelin tuossa sitä irrallaan olevaa pumppua ja siinä on vähän enempi nappulaa kiinni kuin siinä mikä on autossa. Pumpun kaasuvivuston tangossa toisella puolen on kytkin joka näytti naksahtavan silloin kun kaasu olisi pohjassa ja sitten siinä taisi olla se ajonestomokkula. Näitä ei ole tässä paikallaan olevassa pumpussa, mutta sellainen mielikuva on, että paikallaan ollut pumppu on se mikä minulla oli aiemminkin eli liekkö auton sähköissä tarvetta moisille kikkareille. Ei taida ainakaan liittimille olla vastakkeita.

Tänään on saanut taistella akkuasioiden kanssa, kun on meinannut virta olla vähissä. Vänkärin penkin alla on 100Ah:n hupiakku jossa on invertteri kiinni ja eilen auto oli lastenkutsuilla, jossa siellä pelailtiin pelejä ja katseltiin elokuvaa. Eipähän sitten enää jaksanut startata ja hetki piti latailla että saatiin auto käyntiin. Tänään oli kanssa vaikeuksia kun virta ei meinannut riittää startin pyörittämiseen. Sen verran ajelin että kävin hakemassa 7A CTEKin ja latailin akkuja sillä.

Hupiakun akkukenkä oli irti ja niinhän tuo invertteri lähti päälle. Mitenhän lie sitten se akkujen erotus on alkujaan toteutettu :P Siellä on kyllä erotusmokkula, mutta ei taida toimia niin kuin toivoisin. Pitää nämä akkukytkennät ottaa esiin ja viritellä vaikka niin, että toinen akku on vain ja ainoastaan starttaamiseen ja hehkutukseen. Laittas kaiken muun sitten toisen akun taakse ja fiksumpi erotus niille. Tuntuu että se hupiakku on enempi rikki, kun sen irroittaminen vaikutti niin että auto jaksoi taas startata paremmin. CTEK väittää kyllä akun olevan täysi ja kunnossa, mutta mitattuna kuskin penkin alla olevan akun jännite on jotain 12.5V luokkaa ja hupiakun alle 12V. Eikö tuollaisen älykkään laturin pitäisi tajuta, jos akku ei ota vastaan virtaa vai tulkkaako se sen niin että se olisi täynnä...niin niistä merkkivaloista ymmärtäisi. Voishan se nähdä sen että jännite on kuiteskin liian matala. No se on taas näitä kun tolppa antaa sähköä vain sen 2h kerrallaan ja tarviiskohan sen pidemman aikaa olla kytkettynä että saisi akun kunnosta jotakin infoa.

Kunhan kerkiäis niin laittaisi verkkosähköhommelit niin että kun auton laittaa pistokkeeseen putoaa invertteri pois päältä ja syöttää sitten valtakunnan verkosta 230V laitteille sähkön ja samalla lataa akkuja.
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Luultavasti on henkilöautosta se pumppu missä on kytkimiä, mutta mistäs näistä ikinä tietää. Viton pumpuissa ei kaiketi ole sähkökytkimiä.

Jos vain koodia saa jollain lukulaitteella näkyviin niin tässä on listaa:
http://www.trnw.net/z-search/ZF4HP20.php

Pitääpäs tässä itsekin värkätä reaaliaikainen lukulaite muistilla tälle, niin ei olla niin kädettömiä kun punavalot vilkahtelee kojalaudassa...


https://docs.google.com/open?id=0BzSXDb ... kRsZEhKUDA

Vikakoodit:
http://en.wikipedia.org/wiki/On-board_diagnostics

ISO 9141-2. This protocol has an asynchronous serial data rate of 10.4 kBaud. It is somewhat similar to RS-232; however, the signal levels are different, and communications happens on a single, bidirectional line without additional handshake signals. ISO 9141-2 is primarily used in Chrysler, European, and Asian vehicles.

pin 7: K-line
pin 15: L-line (optional)
UART signaling
K-line idles high, with a 510 ohm resistor to Vbatt
The active/dominant state is driven low with an open-collector driver.
Message length is restricted to 12 bytes, including CRC


eli tuollaisella lukijalla onnistuu. Se on vain tavallinen RS232 ulostulo 0V/+5V logiikalla. K-line on laatikon tietokoneessa pinna 50, en muista mikä pinna se on penkinalusliittimellä, mutta on se sielläkin kun olen sitä bittivirtaa siitä skoopilla katsonut.

...jaa no eihän tuosta edelläolevasta saa kukaanmitään selvää. :lol: :

OBDII lukulaitteen nasta 7 (K-line/ISO 9141-2) pitää saada Vitossa olevan laatikon tietokoneen nastaan 50, joka löytyy penkin juuresta nastasta X. Tämä on liian vaikeata monelle autokorjaamolle ja autosähköihin erikoistuneelle Bosch korjaamoille.
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

On kyllä Veskolalla tuon Viton sielunelämä hyvin hanskassa :D

Näillä tiedoilla sais tosiaan vaikka mitä rakenneltua. Tuollaisia anturitietoja ja sarjaliikenne dataa saisi helposti luettua työhommissa suunnitelluilla laitteilla. Se vaan tuo ohjelmoinnin osuus tässä olisi se suurin haaste itselle, näitä rautoja on tullut piirrettyä erinäköisiä jo 9 vuotta, mutta softakokemus on aika olematonta. Josku aikoinaan tuli picillä tehtyä jotakin pientä. Näissä nykyisissä raudoissa pyörii kyllä linuxit ja androidit ja ehkä sitä kautta voisi jotakin koittaa väsätä. Nykyiset työnantajat olisi varmasti mielissään, jos itsekkin pääsisi softapuolelle edes jotenkin sisään ja rautojen saaminen omaan käyttöön onnistuisi varmasti. Paljon on pelattu myös langattomien järjestelmien; zigbeen ja gsm:n parissa. Tällainen oma harrasteprojekti varmasti nostaa motivaatiota opiskeluun, mutta se aika tuntuu olevan niin tiukassa. Töitä kun tahtoo olla jonossa ja rivissä.

Tämä Viton liikenteeseen laitto kyllä johtui hyvin pitkälle siitä että saisin mukavan harrasteaihion. Tässä saa varmasti hetken parannella matkustusmukavuutta. Pelikoneet ja sen sellaiset on vielä aika yksinkertaisia laitettavia, mutta tekisi mieli alkaa värkkäämään hälytysjärjestelmää ja kaukahallintalaitteita. Nettiyhteydet ja wlanit autosta jo löytyy ja kotiverkkoonkin päästään kiinni. Rakentelussa on myös ajatus, että voin tehdä suunnittelutyötä autossa hyvinkin omavaraisesti. No ainakin osan rakentelusta saa näin laitettua firman kuluihin. Saattaahan nämä viritykset kuulostaa monista aika turhakkeille, mutta niitä kun on nyt vaan kiva laitella :D

Tänään jo tuli laiteltua uudet akut paikoilleen, nyt toivottavasti hetken pärjää ja virta riittää kun hupiakkuna on Boschin 105Ah S6 AGM akku.
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Olen nyt ollut softa- ja rauta-alalla 29 vuotta, se alkaa pikkuhiljaa jotenkin sujumaan mutta kovasti pitää tehdä edelleen työtä, ihan joka päivä :roll:

...mutta Vitoprojekti on ehkä elämäni pisin projekti tai no rintamamiestalon kunnostaminen otti vielä enemmän aikaa. Siinä meni 12 vuotta ja viton kanssa on mennyt vasta opiskellessa 8 vuotta ja tarina sen kun jatkuu. Joskohan sen kohta saisi taas liikenteeseen, tällä viikolla olisi kova yritys mutta työtä on todella paljon edelleen.

Et varmaan ole tuota rojektiani päässyt mistään seuraamaan, mutta siellä on rakennettu AVR prosessori laatikon ja sen tietokoneen väliin. Se mittaa reaaliaikaisesti 1/4 kampiakselin pyörähdyksen matkalta moottorin pyörimisnopeuden ja laskee vauhdissa kuinka pitkäksi aika pitää laatikon tietokoneelta piilottaa kierroslukupulssit, jotta laatikon tietokoneen laskurit eivät vuoda yli. Tuota kun säädellään vauhdissa, vaikkapa kajuutassa olevalla potikalla tai kaasupolkimen asennon perusteella, saadaan laatikko sellaiseksi, että se vaihtaa vaikkapa vasta 6000 rpm kohdalla.

Toinen muutos on polkimen asentoanturin signaalissa, sen signaalia suurennetaan aina kun auto liikkuu, joten turbiinin lukko ei tipahtele pois viripumpullakaaan.

Sitten on muutamia muita juttuja mitä hoidetaan tietokoneella mutta ne ei ole mitenkään järisyttäviä :roll:
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Vähän kiinnostaisi tuliko tästä nyt sitten koskaan sellaista "pumpusta kaikki peliin" laitetta kuin sovittiin ja riittääkö se omistajalle, vai pitääkö käydä mynällä loppujen lopuksi, vai miten tässä lopulta kävi ?
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Tässä on taidettu nyt suorittaa vain koeajoa... tämä viikko meni työreissussa ja samalla tuli testattua auton retkeilyominaisuuksia. mm ajettu etanavauhtia abc:n parkkipaikalla ja tutkittu missä kohtaa telkkari alkaisi näkymään :lol:

Autoremontti siirtyi pikkaisen tuonne sisätiloihin ja radion yms. johdotuksien tutkimiseen. Kajaanista ja siellä ajellessa tuli taas päätös viedä tuokin kulkupuoli päätökseen. En ole vielä käyttänyt autoa vikakoodiluvussa tai pumppupajalla. Kumpaisenkin koitan tehdä, jos nyt ei lomat (muiden) sotke kuvioita.

Ajossa tosiaan vedot on vähän hukassa korkeimmilla kierroksilla. Kaasupolkimen jollain asennolla saavutetaan jonkinleinen edes tunne pienestä vedon henkäyksestä ja nopeusmittarikin koittaa kiivetä. Tämä varmaan jossain 2000-3000rpm ja sen jälkeen vauhtia saa vain alamäkeen.

Olen tässä kerinnyt kaikenlaista miettiä, yhtenä pakoputkistoa. Auto ei näyttäisi savuttavan, mutta kotipihassa ja parkkipaikalla näkyy selvästi hyvin mustia "räkäisyjä", että jotakin nokea sieltä putkesta tielle aina väliin tulee. Voikohan näissä putket tukkeutua niin että juurikin tuo korkeampi kierrosalue jäisi vähän ahdistamaan? Nämä "normaalit :oops: " automaatit kun ei oikein kierrä niin että voisi väliin saada ajettua kunnolla karstat koneesta. Saako näistä malleista koodeja ja diagnostiikkaa niin paljon irti, että näkisi jos jokin ahdistaa?
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Ei saa vikakoodeista yhtään mitään irti muuta kuin lootan ongelmaan liittyen, tämä on täysin mekaaninen laitos.

Pakoputkessa jos on katalysaattori siinä ennen vaimenninta, niin tyhjää se rautakangella. Muutoin tuon putkisto toimii oikein hyvin sinne 200 km/h nopeuteen saakka, testattu on. Itseasiassa ne ei välitä katsastuksessa vaikka sen katalysaattorin ottaisi pois ja korvaisi suoralla putkella, koska kaikissa malleissa ei kattia ollut, se taisi olla vain saksaan menevissä.

Voi se vika olla siinä pumpun päällä olevassa morkoolissakin, se jos toimii väärin niin se alkaa rajoittaa syöttöä ahtopaineen noustessa...se on vähän semmonen tyyppivika mutta pitäisi pumppupajan olla se kokeillut...
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Taas on koitettu tutkia...

Kävin Raskoneella luetuttamassa vikakoodeja. Ihmeen hyvin sieltä jotakin tietoa tupsahteli. Stari herjas jarruvalokytkintä joka laitetaan huomenna paikalleen. Jotakin pyörimisnopeusherjaa jostakin pukkas, tubiinin pyörimisnopeus taisi kuitenkin olla ok. Vähän taisi olla vaikeaa saada sitä vikakohtaa kiinni vaihtohtoja oli niin paljon. Öljymäärästä väärinpäin kytkettyihin liittimiin. Öljymäärä oli katsottiin ja se oli ok.

Katsotaan nyt mitä tapahtuu kun sen kykimen vaihtaa, en kyllä ymmärrä miten se vaikuttaisi. Jarruvalot kuitenkin syttyvät. Joku siinä heitti olan yli että ne voi tehdä ihmeellisiä asioita ja kannattaa vaihtaa kun hintaa ei ole kuin sen 10e.

Kyselin mielipidettä siitä kulkupuolesta...asentaja vähän tuumaili ettei siellä olisi kaikki alkuperäisetkään heposet tallessa, tosin automaatista ei paljoa tainnut olla kokemuksia. Tutkittiin ahtopaineita ja ne oli n 0.7 luokkaa. Liekkö ok? Cooleri oli vähän öljyinen, että mittee lie siinä.

Vähän hankalaa on saada ketään tästä "harvinaisuudesta" jotakin tietävää asioita ihmettelemään. Joku siellä kyseli miten paketti on kasattu, ettei jokin painesysteemi ole ottanut siipeensä asennusvaiheessa. Voisi tehdä sitä paikaltaan polkaisun vikatilapompahdusta.
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

No ensinnäkin ahtoa saisi olla enemmän, pumppu ei anna kaikkea tuolla ahdolla, ihan semmonen 1,0 Bar voisit ottaa tavoitteeksi. 0,85 Bar taitaa olla vakiona. Siellä on jäänyt kello nyt vähän löysälle, joten joudut bleedaamaan, jos vain se letku on tuotu imusarjalle kuten suositus olisi (tai sitten syöttöä puuttuu reilusti). Automaatti kiihtyy jopa paremmin kuin manuaali.

Mikäli lootan tietokone tulkitsee jarrun olevan päällä siellä irrotetaan aivan aluksi turbiininlukko, ja jos noin käy se pitäisi näkyä kierrosluvun hötkyilynä. Itse en nyt usko tuohon kytkimeen mutta saa sen vaihtaa kun ei se mitään maksa, mikä lie joku vanha pakkaskauden vikakoodi.

Niin se kun on mekaaninen niin se tietokoneohjelma joutuu arvaamaan, kun esimerkiksi öljymäärää ei valvota millään, ainostaan lämpötilaa. Jos pyörimisnopeusvirhe oli turbiinin ja lootan lähdön väliltä niin pakathan ne sielä lipsuvat, mutta eikös tätä laatikkoa reerattu, joten onko kyseessä ns. vanha kuittaamaton vikakoodi ? Onko öljytyyppi nyt sitä oikeaa tyyppiä, näissä on muistaakseni tapahtunut ihmekorjaantumisia kun öljytyypppi on vaihdettu ooikeaksi. Lisäksi sehän vakiona taitaa tiputtaa tehot sen morkoolinohjauksen avulla pois jos pakat alkavat lipsua ja samalla turbiinin lukon. Eipä tuosta nyt oikein enempiä arvauksia irtoa.

Coolerinöljy, täysin normaali asia.

Vikakoodien kuittaus, koeajo, tuliko samat koodit takaisin ?
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

se jarrupolkimen kytkimen vikakoodi pompsahti heti nollauksesta uudelleen. Koodeja koitti tulostaa ja omasta mielestään tulostikin, mutta ihan täyttä varmuutta ei ollut missä printteri olisi sijainnut. Ainakaan sieltä missä oli epäilys ei niitä löytynyt :P

Huomenna luetaan sitten uudestaan ja mahdollista on ottaa mittari ajoon mukaan niin näkisi sitten jotakin enemmän tai mitä kannattaisi katsoa.

Puumppupaja voisi kyllä kanssa vilkaista ja sanoa onko se sellainen kun oli ajatusta. Houkuttaa vaan ajatusta siitä reippaammasta väännöstä, kun nyt jo kohtuudella pärjää tuon kanssa. Kaikki vaan sanovat kyllä kuorossa että eihän tuo kyllä kulje minnekkään... mitä se on sitten kun kulkee. Asentajan kommentti siihen kulkupuolen parantamiseen oli että "hommaa uudempi" :D
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

villem kirjoitti:<...>mutta ihan täyttä varmuutta ei ollut missä printteri olisi sijainnut.
Voi vittu, on ne autonasentajat vaan melkoisia neroja :D :lol:
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Voihan taas...

on nämä korjaamot joskus.... eilen ajoin auton huoltoon sen jarruvalokytkimen vaihtoon ja koodinlukuun sovitusti. Aattelin että annan sen asentajan laittaa nappi paikoilleen ja menen sitten koodin lukua seuraamaan. Eihän se auto hävinnyt siitä mihinkään tuntiin ja menin sitten kysymään kun oli aika varattuna että milloin se menee työnalle. Vastattiin että ei se kytkin ole vielä tullutkaan :evil:

Tänään sitten soitin ja varmistin että palikat on tulleet ja laitoin sen itse paikalleen. Koodit oli ja pysyi, mutta kait se nyt oli odotettavissa kun ihan perus painonappi oli kyseessä ja entiselläkin jarrvalot syttyi ja vaihdekepin nurkilta kuului napse.

Koodeja kuitenkin luettiin ja ihan ajossakin. Turbiini meni lukkoon ja muutoinkin toiminta näytti olevan ok. Eikä siinä kiihdytyksessäkään mitää selkoa tullut vikatilan aihauttajasta :roll:

Samalla kun tilattiin se kykin niin tilasin pissapojan pumpun tiivisteet. AAttelin jotta vaihdetaan nyt sekin. Siitähän taas tulikin ohjelmaa. Ensikkäkin toisesta pumpusta katkesi nippa kun nappasin irti. Toisen pumpun letkua oli vähän matkaa, mutta jostakin se oli irronnut. Sieltähän ne nesteet sitten oli karanneet. No ajattelin tulpata sen toisen pumpun paikan ruuvia apuna käyttäen, mutta eihän se toinen pummpu sitten toiminut. Motonetistä uutta pumppua ja paikalleen tyrkässä meni tiiviste pönttöön. Pissapojansäiliö poikkeen ja ravistelemaan.

sitten sitä riemua, laittelin palikat paikalleen ja kävin huoltoasemalla syömässä. Takaisin kun tulin niin ajattelin katsoa onko vesi miten pysynyt säiliössä. Siellä olikin öljy-yllätys vastassa :evil:

Olin tyrkännyt sillä ilmanottoaukon putkihässäkällä mikä on siinä pissapojan säiliössä kiinni niin jonkun öljyputken flektiín kiinni ja sehän oli siihen vekin raastanut ja öljyt pitkin ja poikin... Se oli se putkin joka lähtee siitä pöntöstä jossa lukee atf, eli onko se automaattilaatikon öljyä? Onneksi sen putken sai nappastua helposti irti. Nyt pitää uusi putki laittaa. Onko ne ihan metritavarasta vai saako mutkaista valmiina :oops:

Entäs sitten, öljyähän sinne pitää lisätä mutta onhan taas mukava parkkipaikkajumppa...toivottavasti mitää ei kerinnyt hajota enempi...
villem
Viestit: 53
Liittynyt: 08.1.2011 23:52
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja villem »

Kävin vielä hätäpäissäni katselemassa Motonetissä josko olisi ollut letkua kaupan. Ei siellä ollut kuin bensaleutkua ja myyjä raapi päätään käviskö se. Toinen myyjä sitten sanoi että hetken se kestää, että saattaa turvota ajanoloa...ehkei sellaista. Pitää huomenna metsästää öljyt ja letkut.

Ajelin sitten saman reitin ja koitin katsoa, josko olisi öljyvana jäänyt tielle. Jotakin tippasta oli valoissa mutta en mennyt haistamaan, maistamaan ja ottamaan näytteitä. Ei ainakaan sellaista litrojen lentelyä ollut näköpiirissä. Varmaan se flekti heitti ne ympäriinsä...liekkö näissä miten paineita.
Avatar
veskola
V-klasse-spesialisti
Viestit: 1589
Liittynyt: 30.9.2005 10:45
Paikkakunta: Turun tienoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Se on ohjaustehostimen öljyä ja hydrauliikkakaupasta löytyy varmasti öljynkestävää sopivaa letkua siihen. Itselläni kun siirtelin sen letkun ihan muualle niin tuli tutuksi tuo letkun hankkiminen. Tavallinen halpa Mobil ATF, se punainen, käy siihen oikein hyvin. Älä käytä moottoria yhtään jos siellä ei ole öljyä säiliössä !!!!!!

Ensiapuna käy vaikka vulkanoituva teippi siinä päälle, sukkahousut, kortonki, rautalankaa ja nipusiteitä, se kun on imuletku pumpulle tai paluu tehostimelta niin ei ole juurikaan painetta. Painetta on vain pumpulta tehostimelle (ohjausvaihteelle) menevässä letkussa, löytyy konetilan vasemmalta puolelta, lähin pyörivä hihnapyörä.

No niin, mitäs minä sanoin noista vikakoodin lukemisten tarpeellisuudesta :lol: Vieläkö siellä siis tulee se kierroslukujen herja vai ei tule. Jos tulee niin öljyt vaihtoon lootasta tjms. vai oliko siellä Siekkisen suosittelemat öljyt sisällä ?

Nyt se vain on sillain, että jonkun tarttis vääntää siitä vehkeestä ahdot, kierrokset ja syötöt täysille ja lopettaa se turha löpinä. Tämmösiä näistä autoista tulee kun päästetään ammattilaiset "virittämään". Omastanikin jouduin korjaamaan noin 5...10 vikaa mitkä oli merkkihuollon ammattilainen sinne jättänyt.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maasturit, Tavara-autot ja Pikkubussit”